Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak nas widzą, tak nas piszą – mówi popularne przysłowie. Można się z tym nie zgodzić, można chcieć walczyć i przekonywać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej ubiór nie ma znaczenia, że najważniejsze są kompetencje oraz umiejętności, ale faktem pozostaje, że odpowiedni strój może zwiększyć szanse na zyskanie pracy lub też zupełnie je zaprzepaścić. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Wbrew pozorom nie tak łatwo udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ strój zależy od bardzo wielu czynników, a i sama rozmowa kwalifikacyjna może być przeprowadza w bardzo różny sposób. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne, którymi warto się kierować.

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się ubrać w zależności od płci

Kobiety i mężczyzn obowiązuje zupełnie inny dress code. Dotyczy to zarówno ubrań, które nosi się na co dzień w biurze, jak i przede wszystkim rozmowy kwalifikacyjnej. To, co jest dopuszczalne w stroju kobiety, byłoby czymś zupełnie niedozwolonym w przypadku mężczyzn. Znajomość ogólnych zasad ubioru na rozmowę kwalifikacyjną, może ułatwić sam proces starania się o zatrudnienie.

Rozmowa kwalifikacyjna i strój damski – czy sukienka na rozmowę kwalifikacyjną jest dobrym rozwiązaniem?

Kobiety pod pewnymi względami wybór odpowiedniego stroju na rozmowę o pracę mają mocno ułatwiony. Przede wszystkim dlaczego, że niezależnie od tego czy założą spodnie, czy też spódnicę lub sukienkę, odpowiednio dobrany i o odpowiednim kroju każdy rodzaj ubrania może stworzyć odpowiedni biznesowy wygląd. Dlaczego w takim razie zdecydować się na sukienkę i czy w ogóle warto to zrobić?

Sukienka to przede wszystkim bardzo bezpieczny wybór dla zdecydowanej większości kobiet. Niezależnie od sylwetki, można dopasować taką sukienkę, która nada rysu elegancji, a przy tym zakryje niedoskonałości figury, czego nie można powiedzieć o zestawach bluzka-spódniczka czy bluzka-spodnie. Najlepiej jednak sięgać po sukienki o prostym kroju i w stonowanych kolorach. Czerń i ciemny granat sprawdzą się najlepiej, jednak można również sięgnąć po niektóre odcienie szarego. Co najważniejsze, sukienka powinna być bez zdobień i krzykliwych wzorów. Niedozwolony jest głęboki dekolt, a długość sukienki powinna sięgać do kolan lub nieco za nie. Jedynie kierowanie się tymi zasadami pozwoli na uzyskanie eleganckiego i profesjonalnego wyglądu. Na szczęście znalezienie odpowiedniej sukienki biurowej nie jest zbyt trudnym zadaniem, a na pewno pozwoli uniknąć problemów z dopasowaniem “góry” i “dołu”.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – mężczyzna i jego dylematy

W zdecydowanej większości sytuacji obowiązującym strojem na rozmowę kwalifikacyjną wśród mężczyzn jest garnitur. Dotyczy to szczególnie stanowisk związanych np. z obsługą klienta lub też każdego, które wymaga profesjonalizmu. Stanowiska biurowe, nawet jeśli w późniejszym czasie pozwalają na swobodny dress cose, na etapie rozmowy kwalifikacyjnej wymagają odpowiedniej prezencji. To nie ulega wątpliwościom, jednak rozmowa kwalifikacyjna to także dylemat: krawat czy bez? W przypadku wspomnianego wcześniej aplikowania na stanowiska związane z bezpośrednią obsługą klienta odpowiedź jest prosta: koniecznie krawat. Nie wywoła on poczucia nadmiernej elegancji, natomiast jego brak może zostać potraktowany jako niechlujny wygląd. Nie tak łatwo w końcu zapanować nad koszulą, by nadać jej eleganckiego wyglądu bez krawata.

Rozmowa kwalifikacyjna bez garnituru? To również możliwe, a niekiedy wręcz wymagane. Kierowca samochodu ciężarowego bez garnituru nie wzbudzi szczególnego zaskoczenia. Podobnie sprawa się ma z czysto fizycznymi zawodami, np. pracownika budowy. Jednakże to nie jedyna sytuacja, gdy ubranie garnituru mogłoby pogrzebać szanse na otrzymanie pracy. Zawody związane z modą czy też wymagające kreatywności podczas codziennej pracy wymagają podobnego przekraczania schematów już na etapie wybrania ubioru na rozmowę kwalifikacyjną. Ciekawie dobrane dodatki, niecodzienne ubrania czy pokazanie, że podąża się za nowinkami w modzie to bardzo dobry sposób na podkreślenie CV, jeśli aplikuje się np. do działu mody w gazecie. Innymi słowy, owocna rozmowa kwalifikacyjna to ubiór dopasowany do stanowiska, na które się aplikuje.

jak się ubrać na rozmowę o pracę

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w zależności od rodzaju pracy

Idąc dalej tropem poprzedniej myśli, warto przed każdą rozmową kwalifikacyjną zastanowić się, jakie cechy są pożądane na danym stanowisku. Czy jest to profesjonalizm i działanie w zgodzie z przyjętymi w firmie zasadami? A może jest się modową wizytówką firmy, do której się aplikuje? Czy zbyt elegancki strój nie zaprzepaści szansy na otrzymanie pracy fizycznej. Różne stanowiska wymagają różnych strojów. Jakich?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura

Niezależnie od tego, jak bardzo swobodny strój obowiązuje pracowników danego biura, na rozmowę kwalifikacyjną należy obowiązkowo ubrać się elegancko. W przypadku mężczyzn oznacza to garnitur w stonowanym kolorze i krawat, podczas gdy kobiety powinny wybrać elegancką sukienkę biurową lub zestaw stonowanej bluzki z kołnierzykiem ze spódniczką odpowiedniej długości, bądź eleganckimi spodniami. Dotyczy to szczególnie tych stanowisk, które wiążą się z bezpośrednimi spotkaniami z klientami. W przypadku innych stanowisk natomiast można wybrać mniej klasyczny kolor garnituru, ściągnąć krawat, a także pozwolić sobie na bluzkę niekoniecznie koszulową. Dla kobiet jednak obowiązkowym dodatkiem do stroju są rajstopy, ponieważ nagie nogi nie są uważane za nawet w najmniejszym stopniu eleganckie. Z rajstop można zrezygnować wyłącznie w sytuacji, gdy ubierze się spodnie.

Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, są również buty. Dla kobiet bardzo dobrym wyborem będą czółenka czy też szpilki, jednak nie na absurdalnie wysokim obcasie. Stopy muszą być w pełni zasłonięte. Ta ostatnia zasada dotyczy również mężczyzn. Eleganckie obuwie najlepiej w kolorze czarnym będzie najbardziej bezpiecznym wyborem w przypadku aplikowania na stanowisko biurowe. Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, powinien podkreślać profesjonalizm, a o tym świadczy również obuwie, chociaż wydaje się pozornie mało znaczącym elementem stroju.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu odzieżowego

Jak się ubrać na rozmowę o pracę w sklepie odzieżowym zależy tak naprawdę od tego, o jakie stanowisko się ubiega i do jakiego sklepu się aplikuje. W przypadku ubiegania się o stanowisko kierownicze obowiązkowy jest strój elegancki. Im bardziej, tym lepiej. Takie ubranie podkreśli profesjonalizm, jakiego wymaga się od dobrego menadżera.

Nieco inaczej natomiast wygląda sytuacja, gdy stara się o przyjęcie na stanowisko sprzedawcy. Warto zaobserwować przed rozmową czy pracownicy ubierają się w jednolity strój, coś w rodzaju uniformu służbowego, czy też mogą pracować w swoich ubraniach. W pierwszej sytuacji elegancja będzie mile widziana, jednak można pokusić się o niewielkie odstępstwa na rzecz bluzki z ciekawszym wzorem, a w przypadku mężczyzn o ubiór zgodny ze stylem smart casual. Jeśli natomiast sprzedawcy mogą chodzić we własnych ubraniach, rozmowa kwalifikacyjna może być pierwszym testem wyczucia stylu, jakiego oczekuje się od pracowników sklepów odzieżowych. Dlatego też wskazane jest podstawienie na indywidualny styl, ciekawsze dodatki, mniej klasyczne wzory. Wszystko oczywiście bez nadmiernej przesady – to nadal spotkanie biznesowe. Jednakże w sytuacji, gdy dany sklep odzieżowy zezwala swoim pracownikom na noszenie prywatnych ubrań, klasyczny strój na rozmowę kwalifikacyjną może okazać się czynnikiem dyskwalifikującym, ponieważ będzie świadczył o braku własnego stylu. Nie wszystko natomiast uda się uratować ciekawymi dodatkami.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej

Rozmowa kwalifikacyjna to dylemat jak się ubrać szczególnie w przypadku aplikowana na stanowisko fizyczne. Elegancja wydaje się nie na miejscu w przypadku przyszłej sprzątaczki, jednak również nie jest wskazane założenie jeansów czy sportowej bluzy. Znacznie bezpieczniej postawić na schludny, ale nie przesadnie elegancki ubiór. Dla mężczyzn mogą to być np. spodnie z twillu, które są opcją pośrednią między jeansami a eleganckimi spodniami z materiału. Dla kobiet natomiast będą to spodnie z materiału lub spódnica i elegancka bluzka, która jednak nie będzie miała kroju koszulowego. Nawet w przypadku starania się o pracę fizyczną schludne ubranie pokazuje szacunek do potencjalnego pracodawcy, jednak garsonka czy garnitur mogą wywołać odwrotny skutek do zamierzonego.

strój damski rozmowa kwalifikacyjna

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną w zależności od pory roku

Rozmowa kwalifikacyjna to często pytanie jak się ubrać w przypadku skrajnych temperatur. Pełnia zimy czy lata nie zachęcają do eleganckich strojów, które najlepiej sprawdzają się w przypadku umiarkowanych temperatur. Czy w takim razie można pójść na pewne ustępstwa, by dostosować strój do panujących warunków pogodowych? Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by nie wyglądać śmiesznie, brodząc w śniegu czy idąc w palącym słońcu?

Strój na rozmowę kwalifikacyjną zimą

Rozmowa o pracę zimą wręcz zachęca do popełnienia pewnych poważnych błędów w ubiorze. Mężczyźni często zakładają wtedy sweter, jednak nawet najbardziej elegancki pulower nie zdoła wywołać podobnego efektu, co marynarka. Aby się ogrzać lepiej założyć pod koszulę podkoszulek, który nie będzie widoczny dzięki marynarce. Do tego obowiązkowo elegancki płaszcz zamiast kurtki i eleganckie buty, o których wygląd zadba się przed samą rozmową.

Dla kobiet zima nierozerwalnie wiąże się z chęcią ubrania grubych rajstop i kozaków, jednak ani jedno, ani drugie nie będzie się dobrze komponowało z garsonką czy eleganckimi spódnicą i bluzką. Nawet cienkie rajstopy i szpilki czy czółenka nie będą wyglądały śmiesznie w przypadku rozmowy o pracę. Jeśli jednak nie jest się odpornym na chłodniejszą temperaturę, można wybrać eleganckie, kobiece spodnie, które nie umniejszą profesjonalnego wyglądu, a przy tym sprawdzą się lepiej niż sukienka lub spódnica. Całość stroju dopełni elegancki płaszcz.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną latem

Również lato nie zawsze rozpieszcza osoby ubiegające się o pracę Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, gdy z nieba leje się żar? Tak samo jak podczas każdej innej pogody. Absolutnie niedozwolone są sandały czy buty odsłaniające jakąś część stopy (palce, piętę lub wycięte po bokach). Podobna zasada dotyczy nagich nóg kobiet. Również w przypadku upału sięgającego 30 stopni rajstopy są konieczne. Można jednak zwrócić uwagę na najcieńsze modele o grubości zaledwie 6 den.

Kolejnym błędem popełnianym zarówno przez kobiety jak i mężczyzn są odsłonięte ramiona.Koszula czy bluzka z krótkim rękawem to nieodpowiedni strój podczas ubiegania się o pracę. Nawet najbardziej klasyczny krój czy stonowany kolor nie wystarczą, jeśli rękawy będą zbyt krótkie. Takie modele można zachować na uroczystości rodzinne, ale nie na rozmowę z potencjalnym pracodawcą.

Czy można zatem odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jak się ubrać na rozmowę o pracę? Oczywiście. Tak, aby strój był dostosowany do stanowiska, na które się aplikuje, do firmy, w jakiej szuka się zatrudnienia, a także wygodnie. Zbyt ciasne buty czy zbyt opięta koszula nie tylko będą źle wyglądały, ale też nie pozwolą skoncentrować się na samej rozmowie. Dlatego do wygody ubrań należy przyłożyć równie dużą wagę co do ich wyglądu. Tylko to zapewni sukces, a rozmowa kwalifikacyjna nie okaże się stratą czasu.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *