bok@damprace.pl Nowy Sącz, woj. małopolskie Pon - Sb 8.00 - 18.00. Nd ZAMKNIĘTE

Praca Fotografia

Pokaż filtr

Kategoria: Praca Fotografia

Zobacz opis

Praca Fotografia

Przy obecnym rozwoju sprzętu fotograficznego oraz świadomości ludzi dotyczącej fotografii, zawód fotografa utracił nieco na znaczeniu. Nadal jednak praca dla fotografa jest zapewniona, bo profesjonalne zdjęcia potrafią wyróżnić się w tłumie tych zwykłych i codziennych.

Praca fotograf

Słowo fotografia ma swoje korzenie w języku greckim i oznacza w wolnym tłumaczeniu “rysowanie światłem”. Jest to cała dziedzina technik i metod obrazowania tego, co nas otacza na jakimś nośniku, z założenia trwałym. Praca fotografa jest z jednej strony rzemiosłem, bo konieczna jest do niej wiedza techniczna, z drugiej zaś sztuką, gdyż bez odpowiedniego podejścia i uchwycenia chwili zdjęcia nie są dobre, mogą być jedynie poprawne.

Praca dla fotografa zwykle jest jego pasją, dlatego może się wydawać łatwa i przyjemna. Ale często za kilkoma świetnymi ujęciami stoją godziny przygotowań, często całego zespołu ludzi. Ponieważ istnieje wiele różnych dziedzin fotografii, każda z nich wymagać może nieco innych kwalifikacji. Niektóre z nich, jak na przykład fotografia produktowa czy reklamowa mogą wydawać się monotonne i nudne, reportażowa często wiąże się z podejmowaniem ryzyka, portretowa czy dziecięca z umiejętnością złapania odpowiedniego kontaktu z modelem i kreatywnością. Wszystkie łączy konieczność poznania wspólnych podstaw: kompozycji i estetyki w fotografowaniu oraz możliwości sprzętu fotograficznego, na który składają się nie tylko aparaty i optyka, ale także na przykład lampy, blendy, namioty bezcieniowe, statywy czy tła.

Na czym polega praca fotografa

Praca fotograf może nam się kojarzyć po prostu z wykonaniem zdjęcia. Nic bardziej mylnego. Nawet wykonując zdjęcia amatorskie często się do nich przygotowujemy, obmyślamy koncepcję, wykonujemy próby a potem dokonujemy wyboru udanych ujęć. Praca fotografia wygląda podobnie, tylko na szerszą skalę. W pracy nad zdjęciem często uczestniczą asystenci. W zależności od dziedziny fotografii, praca dla fotografa może polegać na zupełnie innych aspektach, które łączy jeden cel – zdobycie najlepszych ujęć.

Fotograf sportowy skupia się na przykład na przebiegu wydarzenia, “polując” na widowiskowe akcje, fotograf mody w zależności od tego, czy pracuje z modelkami w studio czy na wybiegu, pracuje ze światłem lub warunkami zastanymi, by najlepiej oddać istotne szczegóły kreacji. Fotograf ślubny natomiast zwykle wykonuje jednocześnie pracę fotografa z kilku różnych dziedzin: reportażu, dokumentu, artystyczną a nawet i modową czy produktu. Praca fotografia produktowa polega na przygotowaniu produktu i światła, by jak najlepiej oddać jego cechy na zdjęciu.

Ile zarabia fotograf

Tak samo jak zróżnicowana jest praca dla fotografa, tak samo mogą być zróżnicowane zarobki. Do ceny usługi fotograficznej dochodzi kwestia, czy dany fotograf cieszy się dobrą renomą, ma znane nazwisko. Fotograf zarabia tyle, ile ktoś chce mu zapłacić. W związku z tym średnie miesięczne zarobki mogą się wahać od kilku do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dużo zależy od dziedziny, w jakiej fotograf pracuje i czy aktualnie ma zlecenia. Zwykły portrecista z pewnością zarobi mniej nawet wykonując swoją pracę regularnie niż na przykład fotograf biznesowy, wykonujący sesje korporacyjne od czasu do czasu.

Podsumowując praca fotograf może być opłacalnym zajęciem, trzeba się jednak zająć dziedziną fotografii na którą jest zapotrzebowanie. Ważne jest, by pracę cały czas wykonywać starannie i dokładnie, bo dopiero po jakimś okresie j wyrobieniu własnej marki można zostać odpowiednio docenionym.

Nie znaleziono ofert