Znajdź pracę

Filtry

Kategoria: Praca Fizyczna

Zobacz opis

Notice: Trying to get property of non-object in /home/dampr/domains/damprace.pl/public_html/wp-content/plugins/iwjob/templates/archive-job.php on line 75

Praca fizyczna

Praca fizyczna jak sama nazwa wskazuje polega na wykorzystaniu swojej siły w celu realizacji zleconych działań. W takiej pracy bazujemy głównie na wysiłku i ruchu. ZUS proponuje pięć kategorii pracy fizycznej:

praca bardzo lekka– w trakcie zmiany mężczyźni spalają 300 kcal, a kobiety 200 kcal

praca lekka– polega na użytkowaniu małych i lekkich narzędzi oraz przenoszeniu przedmiotów, których masa nie może przekraczać 10 kilogramów. Zużycie kilokalorii wynosi do 700 lub 800.

praca lekko średnia– składa się na nią wykonywanie przez połowę czasu trwania zmiany prac z zakresu pracy lekkiej

praca średnio ciężka– polega na użytkowaniu narzędzi o masie od 1 do 3 kilogramów, częstego poruszania się po schodach lub wchodzenia na drabinę bez dodatkowych obciążeń, przenoszenie przedmiotów o masie do 15 kilogramów oraz przebywanie w męczącej pozycji ciała.

praca ciężka– polega na użytkowaniu narzędzi o wadze min. 40 kilogramów, zadania mogą być podobne do tych z zakresu pracy średnio ciężkiej, ale towarzyszy im niewygodna postawa ciała.

Wymagania wobec pracowników fizycznych

Wymagania nie są zbyt wygórowane, najczęściej wystarczy determinacja, chęć do pracy, zaangażowanie i umiejętność szybkiego uczenia. Wśród pracowników fizycznych najczęściej pojawiają się osoby z wykształceniem podstawowym, rzadziej średnim i wyższym.
Oferty pracy fizycznej głównie to:

  • górnik
  • praca na linii produkcyjnej
  • szwaczka
  • magazynier
  • sortowacz
  • operator wózka widłowego
  • sprzątaczka.

Rodzaj pracy fizycznej i możliwości zatrudnienia

Rodzaje pracy fizycznej uzależnione są od danego stanowiska. Pracownik produkcji może przez całą zmianę wykonywać tylko jedną czynność i w dodatku siedzieć tylko w jednym miejscu. Mimo, że zadanie nie jest skomplikowane (ponieważ np. polega na odrzucaniu niepasującego do reszty elementu), to monotonność i niezmienność pracy powoduje duże znużenie, trudności z koncentracją, wady postawy czy nawet problemy ze wzrokiem.

Możliwości zatrudnienia są bardzo szerokie w kraju i za granicą. Niestety za względu na znaczącą emigrację, właśnie polscy przedsiębiorcy mają problem z zatrudnianiem ludzi na podstawowe stanowiska ze względu na ich wyjazd. Problem nasila się głównie w małych miejscowościach, ponieważ w większych miastach polscy pracownicy zostali zastąpieni emigrantami.

Praca fizyczna zarobki

Wśród osób zatrudnionych do wykonywania pracy fizycznej przeważają mężczyźni (69%) w stosunku do kobiet (31%). Średnie wynagrodzenie brutto pracownika wynosi 2750 złotych. Najniższy dochód na tym stanowisku, według badań to 2065 zł, z kolei najwyższy 3493 złotych.

Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od kilku czynników, często niezależnych od jakości wykonywanej pracy, należą do nich: kapitał firmy, region zatrudnienia oraz wielkość firmy.