Gdzie szukać pracy? – 7 sposobów na znalezienie pracy

Poszukiwanie pracy to również praca. To gdzie szukać pracy jest najczęściej spotykaną przeszkodą na drodze do zatrudnienia. W tym przypadku bardzo istotne jest odpowiednie zaangażowanie i zorientowanie na osiągnięcie celu. Poszukiwanie pracy przez Internet jest dobrym wyborem, ponieważ otrzymujemy wiele darmowych sposobów na to gdzie szukać pracy.

To jak bardzo skupimy się na poszukiwaniu nowej pracy znacząco wpłynie na nasze rezultaty, dlatego nie warto szukać pracy na własną rękę. W dobie internetu mamy do dyspozycji portale internetowe oraz inne formy komunikacji. Zobacz gdzie najlepiej szukać pracy dla siebie. Poznaj praktyczne sposoby i przykłady na znalezienie pracy i znajdź wymarzoną pracę.

Gdzie szukać pracy?

Poszukiwanie zatrudnienia wiąże się z różnymi przeszkodami. Na początek określ jakiej pracy szukasz. To kluczowe pytanie zadaj sobie na samym początku, ponieważ umożliwi Ci to wybranie najbardziej optymalnego kanału z ofertami pracy. Następnie zajmij się realizacją swojego planu. Zdecyduj gdzie najlepiej szukać pracy dla siebie oraz jakie formy poszukiwania pracy wykorzystać.

Portale społecznościowe

Współczesne komunikatory internetowe to pierwszy front, gdzie należy szukać pracy. Dwa największe z nich czyli LinkedIn i Facebook w pełni umożliwiają tego typu działania i są do tego przystosowane. Portale społecznościowe są dobrym sposobem na poszukiwanie pracy zarówno w branży specjalistycznej, jak i standardowych ofert pracy. Możemy przeglądać oferty pracy publikowane w specjalnych grupach, kontaktować się z rekruterami lub obserwować strony tematyczne.

LinkedIn

To dobry wybór, jeśli zastawiasz się gdzie szukać pracy i posiadasz jasno określone cele. LinkedIn to portal dla pracowników, który skupia wokół siebie blisko 500 milionów osób. Rejestracja trwa zaledwie kilka minut, natomiast możliwości są ogromne. Wiele osób posiada profil na LinkedIn, jednak nie korzysta w pełni z jego możliwości. Być może dlatego, że posiada on dość odmienny interfejs w stosunku do innego portalu społecznościowego jakim jest Facebook.

Zatem, gdzie szukać pracy na LinkedIn? Jest to portal, który wymaga w ramach swojej funkcjonalności uzupełnienia własnego profilu. Za pomocą wyszukiwarki, możemy z łatwością odszukać osoby, oferty pracy oraz firmy. LinkedIn często wykorzystywany jest do rekrutacji pracowników w takich branżach jak IT, Call Center czy praca biurowa. Na portalu zarejestrowanych jest ponad 6500 rekruterów oraz specjalistów od rekrutacji.

Dodatkowo korzystając z wyszukiwarki, możemy odnaleźć agencje pośrednictwa pracy oraz agencje zatrudnienia, które rekrutują kandydatów dla swoich klientów. Najczęściej takie agencje poszukują pracowników sezonowych, pracowników średniego i wyższego szczebla oraz osoby ze znajomością języka obcego. Oprócz tego, korzystając z portalu LinkedIn, możemy ułatwić odnalezienie swojego profilu rekruterom poprzez odznaczenie specjalnej opcji w swoim profilu oraz poprzez bezpośredni kontakt z rekruterami.

Facebook

To bardzo popularna forma poszukiwania pracy, szczególnie wśród osób młodych. Jeśli zastanawiasz się gdzie szukać pracy na Facebook’u wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki na stronie. Jedną z możliwości jest przeglądanie ofert pracy na grupach tematycznych z ogłoszeniami o pracę. Aby odnaleźć taką grupę wystarczy, że wpiszesz słowo praca z dopiskiem swojego miasta. Inne kluczowe słowa przy poszukiwaniu pracy to dam prace, ogłoszenia o prace i oferty pracy. 

Pracy na na Facebook’u można szukać globalnie lub lokalnie w zależności od tego czy istotna jest dla nas lokalizacja miejsca zatrudnienia. Różnica pomiędzy LinkedIn oraz Facebook polega na jakości publikowanych ofert. LinkedIn z racji, że jest to portal bardziej biznesowy, zawiera innego rodzaju oferty pracy. To, gdzie szukać pracy najlepiej, zależy od tego jakiego rodzaju pracy szukasz.

W przypadku Facebook’a znajdziemy oferty pracy za granicą, pracę w IT, na magazynie, pracę dla hostessy czy oferty pracy budowlanej. Szczególnie często, możemy spotkać się z ofertami pracy przez internet oraz ofertami współpracy w programach partnerskich. Jest to jednak inna forma pracy, niekoniecznie dobra dla osób zainteresowanych pracą na stałe.

Inną możliwością poszukiwania pracy na Facebook’u są fanpage, która działają na podobnej zasadzie co grupy na Facebook’u. Za pomocą wyszukiwarki, możemy odnaleźć strony firmowe agencji zatrudnienia i pośrednictwa pracy, a także strony ogólne typu praca dodatkowaNa stronach oraz grupach Facebook’owych, możemy ogłaszać się jako osoby poszukujące pracy. Często takie działanie przynosi duży odzew ze strony pracodawców.

Na jakich stronach najlepiej szukać pracy?

Dobre pytanie. Najlepiej na wszystkich z pominięciem portali lokalnych. Dlaczego omijać lokalne portale? Najczęściej jakość publikowanych ofert pracy na lokalnym portalu z darmowymi ogłoszeniami jest niska, pojawia się wiele spamu itp. Jeśli wiesz, że Twój portal lokalny jest wiarygodny i jesteś w stanie zweryfikować pracodawcę – aplikuj.

Jeśli chodzi o strony internetowe, na których najlepiej szukać pracy to przede wszystkim duże portale pracy, takie jak:

  • Indeed
  • OLX
  • Nuzle

Portale z ofertami pracy dla specjalistów, gdzie też możemy znaleźć ciekawe oferty, to wszystkim znane praca.pl i pracuj.pl. Warto również zwrócić uwagę na agregatory ofert pracy, takie jak jooble.org czy praca.trovit.pl.

Przede wszystkim zbieraj informację o ofertach pracy z różnych portali, ponieważ oferty na nich mogą się różnić! Warto też sprawdzić pracodawców w swojej okolicy i przejrzeć ich strony internetowe. Może okazać się, że prowadzą rekrutacje do pracy tylko przez stronę internetową.

gdzie szukać pracy sposoby

Portale z ofertami pracy

Portale pracy często pojawiają się jako propozycja na to gdzie szukać pracy. Problem jednak w tym, że często pozostają one jedynym źródłem poszukiwania ofert pracy. Strony tematycznie związane z pracą, oferują możliwości podobne do portali społecznościowych. Specjalistyczne platformy do publikowania ofert pracy to źródło ofert każdego rodzaju. Podobnie jak w przypadku LinkedIn oraz Facebook. możemy spotkać się z pewnymi standardami publikowanych ofert pracy.

OLX

Jeden z najpopularniejszych w sieci portali ogłoszeniowych. Portal z ofertami pracy i nie tylko. Posiada ogromne konwersje użytkowników, dlatego chętnie wybierany jest przez Pracodawców do publikowania ofert pracy. Niemniej jednak oferty, które możemy znaleźć na OLX to zazwyczaj praca standardowa. Najczęściej pojawiające się oferty pracy to, praca w budownictwie, praca na produkcji, praca w gastronomii oraz sprzedaży.

Każdy jest uprawniony do publikowania ofert pracy na OLX. Pracodawcy korzystają ze standardowych kont użytkownika. Jest to portal bardzo różnorodny. Możemy przeglądać na nim oferty pracy według branż oraz miejscowości. Popularne jest również publikowanie ogłoszeń typu szukam pracy.

Indeed

Bardzo popularny portal z ofertami pracy z różnych branż. Jeśli zastanawiasz się gdzie szukać pracy, to jest to dobre miejsce na znalezienie pracy każdego rodzaju. Interfejs do przeglądania ofert jest bardzo prosty i przejrzysty. Dodatkowo, możemy przeglądać oceny poszczególnych pracodawców i czytać opinie o firmach. 

Praca.pl

Portal pracy z ofertami pracy w Polsce z podziałem na regiony. Znajdziemy tam ogłoszenia dużych firm oraz agencji pośrednictwa pracy. Oferty są zweryfikowane i bardzo profesjonalne. Dodatkowo, możemy korzystać z wygodnego interfejsu do przeglądania ofert pracy. Jeśli szukasz pracy w bankowości, handlu, szkoleniach czy ubezpieczeniach to jest to dobre miejsce na poszukiwanie pracy.

Pracuj.pl

Jeden z największych portali z ofertami pracy. Posiada podobny interfejs do portalu Praca.pl. Znajdziemy tam różnorodne oferty pracy, głównie dla pracowników średniego i wyższego szczebla. Praca dla przedstawicieli handlowych, doradców klienta, specjalistów i nie tylko.

Praca według branży

Jeśli wiesz gdzie szukać pracy i potrzebujesz tylko konkretnych ofert, to dobrym rozwiązaniem są portale branżowe. W związku z dużym zapotrzebowaniem na różnego rodzaju specjalistów, powstało wiele stron internetowych specjalizujących się w zamieszczaniu ofert pracy w konkretnych branżach. Najwięcej tego typu portali, możemy znaleźć w budownictwie, informatyce, reklamie, copywritingu czy sprzątaniu.

Niania.pl

To miejsce gdzie najlepiej szukać pracy dla opiekunek. Serwis funkcjonuje na rynku od 16 lat i skupia w okół siebie nianie z całej Polski oraz agencje opiekunek. Na portalu, możemy publikować własne oferty pracy lub odpowiadać na zamieszczone ogłoszenia, a także przeglądać profile opiekunek.

Pracawbudownictwie.pl

Jeśli szukasz pracy w budownictwie to dobrze trafiłeś. Praca w budownictwie to serwis tematyczny dla pracodawców oraz osób poszukujących pracy w budownictwie. Działa na rynku od 8 lat i stale się rozwija. Współpracuje z wieloma firmami w tej branży. Na portalu znajdziemy oferty pracy dla zbrojarzy, cieśli szalunkowych, elektryków, hydraulików i innych.

Przedstawiciele.pl

Jeśli zastanawiasz się gdzie szukać pracy dla przedstawiciela handlowego, to na tym portalu znajdziesz oferty pracy dla handlowców i nie tylko. Serwis funkcjonuje od 2004 roku, znajdziemy na nim również artykuły tematyczne oraz możliwość tworzenia profili kandydata. Przedstawiciele.pl to serwis z ofertami pracy dla Przedstawicieli Handlowych, Doradców Klienta, a także Managerów firm.

Strefa-hostess.pl

To dobre miejsce na poszukiwanie pracy przez hostessy. Strefa-hostess funkcjonuje od 2015 roku i skupia ponad 70 tysięcy zarejestrowanych hostess. Znajdziemy na nim aktualne oferty pracy bez pośredników oraz zlecenia od agencji reklamowych. Strefa-hostess udostępnia ogłoszenia dla modelek, fotomodelek, hostów oraz hostess.

KarieraIT.pl

Miejsce gdzie najlepiej szukać pracy w IT. Serwis umożliwia bezpłatne publikowanie ofert pracy. Posiada w swojej bazie kilkaset ofert pracy dla informatyków oraz programistów. Dodatkowo, możemy umieścić swoje CV na portalu i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. Na portalu KarieraIT znajdziemy oferty pracy ze wszystkich sektorów branży informatycznej.

Portalfranczyza.pl

Jeśli chcesz zostać Franczyzobiorcą na tym portalu, możesz znaleźć około 500 rodzajów franczyzy. Każda oferta jest dokładnie opisana wraz z minimalną kwotą inwestycji. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić własny biznes i nie wiedzą gdzie szukać pracy dla osób przedsiębiorczych i zorganizowanych.

Zobacz też jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.

inne sposoby gdzie szukać pracy dam prace

Inne sposoby gdzie szukać pracy

Oprócz poszukiwania pracy na portalach z ogłoszeniami, możemy skorzystać z usług firm specjalizujących się w pośrednictwie pracy. Do instytucji rynku pracy należą min. UP-y, PUP-y, Ochotnicze Hufce Pracy, Agencje zatrudnienia oraz instytucje partnerstwa lokalnego np. Akademickie biura karier, Szkolne ośrodki kariery czy organizacje pracodawców.

Lokalne portale z ogłoszeniami

Odpowiedzią na to, gdzie szukać pracy w konkretnej miejscowości są portale lokalne. Zazwyczaj takie serwisy posiadają o wiele więcej ofert pracy, aniżeli ogólnopolskie portale pracy. Jednym z czynników warunkujących taki stan rzeczy jest to, że lokalne portale z ogłoszeniami są darmowe. Dodatkowo w zdecydowanej większości posiadają możliwość publikacji ogłoszeń typu szukam pracy, co znacząco wpływa na zainteresowanie nami przez potencjalnych pracodawców.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem portali lokalnych na poszukiwanie pracy jest wysoka pozycja w wyszukiwarkach. Oznacza to, że po wpisaniu określonej frazy typu dam prace, praca lub oferty pracy, na samym początku listy w wynikach wyszukiwania wyświetla się wiodący portal lokalny. Przy wyborze tego typu rozwiązania, możemy spotkać się z dużą różnorodnością publikowanych ofert pracy.

Agencje pośrednictwa pracy

Innym sposobem na to gdzie szukać pracy jest kontakt z agencjami pośrednictwa pracy. Według KRAZ (Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia), na rynku funkcjonuje około 7500 tysiąca podmiotów świadczących takie usługi. Specjalizacje Agencji to: pośrednictwo w znalezieniu pracy, praca tymczasowa, doradztwo personalne oraz wiele innych usług dotyczących zatrudnienia.

Projekty unijne i staże

Jeśli kompletnie nie wiesz gdzie szukać pracy, możesz skorzystać ze wsparcia Funduszy Unijnych. Dofinansowania na szkolenia i staże, to jedna z form przeciwdziałania bezrobociu w Polsce. Tego typu projekty realizowane są na terenie całego kraju. W ramach dofinansowania, możemy zdobyć darmowe uprawnienia spawacza, operatora koparko-ładowarki czy księgowej. Oprócz tego, po ukończeniu szkolenia, możemy liczyć na wsparcie pośrednika pracy w organizacji stażu i późniejszego zatrudnienia.

Praca zdalna

Praca w domu to idealne rozwiązanie dla osób, które są przedstawicielami wolnych zawodów. Oferty pracy zdalnej najczęściej znajdziemy dla copywriterów, wirtualnych asystentów, specjalistów ds. marketingu, rekruterów czy telemarketerów. Grafik komputerowy, programista czy webmaster to zawody najczęściej wykonywane w domu, ale też najlepiej opłacane. Jeśli zastanawiasz się gdzie szukać pracy zdalnej, sprawdź takie strony jak useme.eu, Indeed lub OLX.

Znajomi

Jeśli jesteś specjalistą w swojej branży i zastanawiasz się gdzie szukać pracy w swoim zawodzie spróbuj wykorzystać do tego znajomości. Poszukiwanie pracy wśród znajomych może być dobrym sposobem, szczególnie jeśli ktoś z naszych znajomych zawodowo zajmuje się rekrutacją lub posiada szerokie grono kontaktów i może nas polecić. Jeśli pozostałe sposoby na znalezienie pracy okażą się nieskuteczne, odpowiednie polecenie może przynieść zaskakujące rezultaty.

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *