bok@damprace.pl Nowy Sącz, woj. małopolskie Pon - Sb 8.00 - 18.00. Nd ZAMKNIĘTE

Praca Hotelarstwo

Pokaż filtr

Kategoria: Praca Hotelarstwo

Zobacz opis

Praca hotelarstwo

Praca w hotelarstwie to bardzo specyficzna grupa profesji. Nie należą one do najtrudniejszych, ale również nie są to zawody lekkie, a wszystko przez najczęściej roszczeniowych klientów i niesforne grupy zorganizowanych wycieczek. Dodatkowo życie pracownikom utrudnia to, że zarobki w Polskiej branży hotelowej nie należą ciągle do wysokich i daleko im do tych oferowanych za granicą, co sprawia, iż wiele osób decyduje się na wyjazd z kraju w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy.

Praca w hotelu – co to takiego?

Hotel to miejsce, w którym możemy krótkoterminowo (odpłatnie za tzw. dobę hotelową) wynająć pokój z miejscem do spania i zwykle łazienką. Najczęściej w ofercie dostaniemy też wliczone w cenę śniadanie (tzw. bed & breakfast). Jakość i wyposażenie miejsca określane jest ilością gwiazdek, których w Polskich hotelach może być maksymalnie pięć. Najczęściej spotykanym standardem są hotele trzygwiazdkowe.

Praca w hotelu to zatrudnienie dla całego grona ludzi. Pierwszą osobą napotykaną przy wejściu jest recepcjonista. Mniej widocznymi pracownikami są pokojowe, kucharz, manager i pozostałe osoby typu konserwator. Dodatkowo hotele oferujące standard all inclusive zatrudniają zwykle barmanów oraz kelnerów, którzy często umilają pensjonariuszom pobyt donosząc drinki na basen, czy do pokojów.

Praca recepcjonistka – na czym polega i ile taka osoba zarabia?

Wydawać by się mogło, że jest to praca spokojna i bezproblemowa. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, iż recepcjonista odpowiedzialny jest za kontakt z gośćmi i rozwiązywanie wszelkich z tym związanych problemów. Konieczna jest tu komunikatywność, znajomość języków i spore umiejętności dyplomatyczne. Recepcjonista odpowiedzialny jest też często za przygotowanie oferty hotelu, ustalanie cen i ich dostępności na portalach hotelarskich, fakturowanie i raporty kasowe. Praca recepcjonisty to wstępne wyręczenie księgowego z papierkowej roboty.

Mimo codziennych, zmiennych trudów i koniecznych wysokich kwalifikacji i doświadczenia mediana w pracy recepcjonisty to zaledwie 2600 zł brutto. W miejscach o najwyższych wymaganiach i równocześnie najwyższym standardzie oferowanym gościom recepcjonista może zarobić nawet dwu krotność podanej wcześniej średniej.

W porównaniu do hoteli zagranicznych przyciągających tanią w swoim mniemaniu, polską siłę roboczą, nie jest to wynikiem dobrym. Zagraniczne hotele płacą za tą samą pracę od 2 do 5 tys. euro na rękę miesięcznie.

Praca pokojówka – ile zarabia?

Praca w hotelu do lekkich nie należy w szczególności, jeśli ocenia ją pokojowa. Osoba ta odpowiedzialna jest za sprzątanie pokoi, słanie łóżek i doprowadzenie wszystkich pozostałych elementów przeznaczonych dla gości do stanu idealnego. Przy tak ciężkiej pracy pokojowe zarabiają zwykle najniższą krajową nie licząc ewentualnych nadgodzin. Rzadkością są tu zarobki przekraczające 2 tys. zł netto.

Praca barmana hotelowego – czy jest to żyła złota?

Barman odpowiada w hotelu za serwowanie trunków. Dodatkowo może współpracować z kelnerami i kucharzami przejmując część ich obowiązków. Dobry barman, który nie puści właściciela z torbami, ale też będzie umiał przyrządzać drinki tak, aby klienci byli zadowoleni, jest na wagę złota. Jednak i tu pensje nie są rewelacyjne, bo podstawowym wynagrodzeniem jest tu minimalna krajowa. Najczęściej zarobki netto barmanów plasują się w przedziale między 2 a 3 tys. zł.

Do tego oczywiście należy doliczyć napiwki, których jednak wysokość dzienną trudno jest oszacować. W bardzo ruchliwych miejscach są to kwoty rzędu od 50 do nawet 1 tys. zł (choć te najwyższe przypadki przytrafiają się rzadko lub jednorazowo). Tak więc praca w hotelu dla barmanów i kelnerów może okazać się dobrym i w miarę lukratywnym rozwiązaniem.

Pozostałe zarobki w hotelarstwie

Oczywiście każda płaca ma swoją dolną granicę w postaci minimalnej wypłaty określonej polskimi przepisami. Najbliżej tej granicy (oprócz wymienionych wyżej profesji) jest kucharz, dlatego w tym zawodzie praca w hotelu nie zawsze kojarzy się dobrze.

Mimo niskich zarobków duża część kucharzy i kucharek decyduje się na pracę w hotelu, gdyż jest to stanowisko bardziej pewne niż kuchnia w restauracji sezonowej. Oczywiście kucharze w hotelach o wysokim standardzie zarabiają więcej, ale również ich kunszt musi być wtedy proporcjonalnie wyższy.

Menedżerowie hotelowi, kierownicy zmiany i recepcji i inne wyższe stanowiska, których jest mniej w danym miejscu, są opłacane wyższymi stawkami. W zależności od miejsca na tych posadach można dorobić się już godnej pensji. Zarobki w hotelu plasują się w przedziale od 3 do nawet 15 tys. zł netto miesięcznie.

Są to jednak zawody, których dochód często podyktowany jest osiąganymi wynikami, zatem pracownicy poddawani są większemu stresowi i również łatwiej jest tu o utratę takiego stanowiska.

Sidrom Sp. z.o.o.

Pokojówka- Francja

do negocjacji
Francja Francja Francja Francja , Praca za granicą Praca za granicą Praca za granicą Praca za granicą

Praca całoroczna Pensjonat

KRYSTYNA KOJDA
2 000,00 zł - 4 000,00 zł
Zakopane Zakopane Zakopane Zakopane , małopolskie małopolskie małopolskie małopolskie , Polska Polska Polska Polska