bok@damprace.pl Nowy Sącz, woj. małopolskie Pon - Sb 8.00 - 18.00. Nd ZAMKNIĘTE

Praca Lakiernik

Pokaż filtr

Kategoria: Praca Lakiernik

Zobacz opis

Praca lakiernik

Lakiernik samochodowy to fach, który ciągle uważany jest jedynie za pracę fizyczną, co sprawia, że osoba go wykonująca nie jest jeszcze opłacana tak, jak są wynagradzani wysokiej klasy specjaliści. Od lakiernika wymaga się jednak sporego doświadczenia, wiedzy, a także – na co zwraca się coraz częściej uwagę – wykształcenia technicznego związanego z np. motoryzacją. Poniżej kilka cennych informacji na temat pracy i zarobków w tym zawodzie…

Praca lakiernik – czym zajmuje się lakiernik

Praca lakiernika samochodowego polega na malowaniu karoserii aut. W niektórych przypadkach, kiedy osoba pracuje w fabryce, w grę wchodzą nowe pojazdy i ich podzespoły, jednak posad tego typu jest na rynku pracy co raz mniej, gdyż siła ludzkich rąk zastępowana jest najczęściej programowalnymi robotami o dużo większej dokładności i wydajności (mogą pracować niemalże bez przerwy). Praca lakiernika samochodowego to zajęcie związane zwykle z naprawami aut po otarciach, stłuczkach lub wypadkach, więc od takiej osoby często też wymaga się umiejętności związanych ze spawaniem, piaskowaniem i innymi czynnościami naprawczymi. W warsztatach zajmujących się również malowaniem artystycznym lakiernik podejmuje się także wykonywania detali w sposób bardziej artystyczny, co również podnosi dochody takiego rzemieślnika.

Praca lakiernika – specjalizacje

Lakiernik proszkowy to osoba zajmująca się odrębną techniką malowania. Proszkowo malowane są przedmioty wykonane z metali słabo wiążących zwykłe farby i lakiery np. alufelgi, pokrywy silników, stelaże, rusztowania itp. Praca lakiernika proszkowego wymaga od fachowca umiejętności oczyszczania powierzchni piaskowego lub opiłkami szklanymi oraz nakładania warstwy farby proszkowej w odpowiednich warunkach. Pomalowane przedmioty wygrzewa się, by pokrycie trwale związało się z metalem.

Lakiernik nie musi zajmować się tylko pracą z maszynami. Polakierować w zasadzie można wszystkie przedmioty codziennego użytku, a najczęściej lakierowanymi są meble. Praca lakiernika meblowego to chyba najmniej wymagające zajęcie z tych tu omawianych, choć jak w każdym zawodzie przydatne jest doświadczenie i wiedza. Praca z drewnem i tworzywami do wykonywania mebli to zajęcie, którego trudność polega na powtarzalności i monotonii. Łatwiej tu też o szkodliwe warunki pracy ze względu na opary stosowanych preparatów.

Ogólnie rzecz ujmując lakiernik to osoba, która powinna mieć wykształcenie techniczne związane z branżą. Dla przykładu wskazane jest, by do pracy z autami rzemieślnik ukończył szkołę samochodową (technikum), gdzie zdobywa się doświadczenie i zwykle też zdaje się egzamin czeladniczy. Nie ma jednak żadnych regulacji prawnych co do tego zawodu, więc stanowisko to może objąć każdy chętny.

Ile zarabia lakiernik?

Zawód ten zdominowany jest przez mężczyzn. Szacuje się, że zaledwie 2% osób zatrudnionych jako lakiernik to kobiety. Mediana zarobków w szeroko rozumianym fachu lakierniczym to niespełna 3000 zł brutto. Nie są to najniższe zarobki, ale należy pamiętać, że są osoby pracujące za minimalną stawkę dozwoloną prawem. Najwyższe zarobki oferuje się lakiernikom samochodowym. Mało jest osób znających tajniki tego rzemiosła, dlatego co raz częściej warsztaty starają się przyciągnąć do siebie nowych pracowników wysokimi stawkami, które mogą sięgać nawet 8 tys. zł netto! Kwoty dochodów będą jeszcze wyższe u osób, które same prowadzą warsztat lakierniczy i zatrudniają dodatkowe osoby wypracowujące dla nich zyski. Do podawanych kwot należy doliczyć jeszcze premie i częste w tej pracy nadgodziny.

Nie znaleziono ofert