Strategia marketingowa sklepu internetowego inspirowana podejściem prof. Krzysztofa Obłója i Jaya Levinsona. Przykład planu marketingowego dla sklepu internetowego zawierający metody określenia celu strategicznego i ustalania hierarchii celów. W artykule zostały omówione sposoby ustalania budżetu na działania marketingowe i podział budżetu w kontekście działań marketingowych. Ponadto przykładowy plan marketingowy dla zwiększenia wartości sprzedaży, zawiera alternatywny plan z ustaleniem pomocniczego celu zwiększenia udziałów w rynku.
Słowa kluczowe: Plan marketingowy sklepu internetowego, przykład planu marketingowego, przykład budżetu marketingowego, metody ustalania budżetu marketingowego, przykładowa strategia marketingowa, cele marketingowe przykłady
Niniejszy przykład planu marketingowego został przygotowany w celu zwiększenia wartości sprzedaży w sklepie internetowym. Jako wskaźnik KPI przyjęto współczynnik konwersji zakupów w stosunku do miesięcznego przychodu firmy.
Sugerowany budżet na działania marketingowe wynosi od 2000 do 10000 złotych miesięcznie, do ustalenia w zależności od komfortu zarządu firmy. Przyjęte działania marketingowe zostały podzielone na trzy grupy docelowe w stosunku 60/30/10.
60% budżetu marketingowego zostało przyznane na płatne reklamy, ponieważ głównym celem strategicznym firmy jest zwiększenie przychodów ze sprzedaży. Budżet ten jest skierowany do grupy klientów korzystających z usług firmy i dokonujących zakupów na stronie.
30% budżetu zostało przyznane na działania e-PR z użyciem content marketingu i pozycjonowania. Budżet ten jest skierowany do klientów odwiedzających stronę WWW lub wstępnie zainteresowanych produktem.
Pozostałe 10% budżetu zostało przyznane na umieszczenie serwisu w porównywarkach cenowych oraz portalach sprzedażowych, które są źródłem większego ruchu na stronie i generowania nowych kanałów konwersji. Budżet ten jest skierowany do potencjalnych klientów, którzy mogą być zainteresowani ofertą firmy.
Do realizacji powyższych zadań niezbędne będzie przygotowanie materiałów reklamowych przez copywritera, optymalizacja kampanii reklamowych przez specjalistę SEM oraz budowanie strategii linkbuildingowej i content marketingowej przez specjalistę SEO.
Realizacja niniejszego planu marketingowego będzie również obejmować okresowe konsultacje z informatykiem.
➡️Określenie celu strategicznego
Dla określenia głównego celu strategicznego firmy, należy skorzystać z dotychczas już przeprowadzonych analiz i ustalić hierarchię celów jakie firma chce osiągnąć. Przykładowe cele strategiczne firmy:
zwiększenie zysków ze sprzedaży
większy udział w rynku
tempo wzrostu
zadowolenie klientów
wprowadzenie innowacji produktowych
Według prof. Krzysztofa Obłója, autora strategii organizacji i obecnego doradcy prezydenta RP ds. społecznych, firma powinna realizować jeden cel strategiczny. Może również podjąć działania w kierunku realizowania dwóch celów, przyjmując jeden z nich jako ważniejszy.
W tym przypadku, firma chce osiągać większe zyski ze sprzedaży, które obecniekształtują się one na poziomie 100 tysięcy złotych miesięcznie.
Ustalenie więcej, niż jednego celu strategicznego, może powodować trudności w określeniu ich hierarchii i realizacji w czasie.
Główny cel strategiczny
Ustalenie głównego celu strategicznego, umożliwia ustalenie jego mierzalności. Według prof. Obłója najlepszym sposobem na precyzyjne sformułowanie celu jest ustalenie relacji jednego czynnika do drugiego.
W przypadku strategii zwiększenia zysków ze sprzedaży, należy przyjąć wskaźnik, który pozwoli na monitorowanie realizacji głównego celu strategicznego. Dla przykładu, może to być: wartość sprzedaży w stosunku do kosztu materiałów.
Cele strategiczne powinny być osadzone w czasie, ponieważ umożliwia to śledzenie postępów i optymalizację planu działań. Oznaczenie horyzontu czasowego jest jedną z najtrudniejszych rzeczy, ponieważ może być on zbyt krótki lub zbyt długi.
Jeżeli horyzont czasowy jest nieodpowiednio dobrany, może to doprowadzić do sytuacji jak np. ciągnąca się w nieskończoność budowa autostrady. Dlatego warto przy ustalaniu ram czasowych,myśleć o najbliższej oraz długofalowej przyszłości firmy.
Decyzja o horyzoncie czasowym nie musi być ostateczna. Zawsze na rynku, może się pojawić nowy konkurent, nieprzewidziana sytuacja związana z realizacją działań lub wydarzenie globalne np. załamanie rynku.
Cel strategiczny powinien wynikać z dobrze przygotowanej analizy zasobów organizacyjnych, kompetencji oraz otoczenia firmy. W tym celu przydatne jest wykonanie analizy SWOT dla oceny silnych, słabych stron oraz możliwości i zagrożeń dla przedsiębiorstwa.
Przykładowa analiza SWOT:
Mocne strony:
dobra lokalizacja
wysokiej jakości produkty
wyspecjalizowana kadra
rozpoznawalność w social mediach
Słabe strony:
niska rozpoznawalność marki
wąski asortyment
utrudniony przepływ informacji
Możliwości:
budowanie świadomości marki
wykorzystanie zasobów intelektualnych
budowanie pozytywnej relacji z klientem
Zagrożenia:
utrata zainteresowania wśród klientów
trudności w budowaniu relacji handlowych
Przyjęty cel strategiczny opiera się na zwiększeniu zysków ze sprzedaży. W związku z tym działania marketingowe zostaną dobrane w celu wygenerowania jak największych przychodów ze sprzedaży produktów.
➡️Strategia marketingowa
Przyjęta strategia marketingowa ma na celu zwiększenie zysków ze sprzedaży w sklepie internetowym. Strategia może opierać się dwóch działaniach: wykorzystywaniu standardowych metod zwiększania sprzedaży i zastosowaniu marketingu internetowego.
Standardowe metody zwiększania sprzedaży
proponowanie obecnym klientom kolejnego produktu do zakupu przez np. rabat, newsletter, konkurs lub informację w social mediach
stosowanie oferty czasowej np. licznik z promocją na wybrane produkty
zestawienia cen przez porównanie dwóch podobnych produktów, różniących się np. materiałem
stosowanie dowodów społecznych przez pokazanie użytkownikom, że produkt jest warty uwagi np. opinie o produkcie lub recenzje
proponowanie produktów np. przez wyróżnienie na stronie głównej, kategoria “polecane”, przeglądanie produktów wg trendu np. mody, artykuły z poradami co warto wybrać
docenianie stałych klientów np. oferowanie oferty lojalnościowej, darmowa przesyłka, zniżka na urodziny
Marketing internetowy
W przypadku działań opierających się na marketingu internetowym, można wyróżnić działania dokonywane na stronie i poza stroną. Czynności, które można prowadzić na stronie firmowej i poza w celu zwiększenia sprzedaży to między innymi:
prowadzenie bloga firmowego
współpraca z influencerami
reklama kontekstowa Google
reklama na Facebook’u
dodanie produktów do porównywarek przykładowa porównywarka dla branży meblowej: favi.pl
remarketing – wyświetlanie reklam dla osób, które nas już odwiedziły
pozycjonowanie strony www
reklama w social mediach, pozyskiwanie nowych obserwatorów
wykorzystywanie materiałów wideo
wsparcie PR za pomocą content marketingu, współpraca z ekspertami np. z for
rozwijanie świadomości marki
budowanie bazy adresów email
artykuły sponsorowane
Powyższym działaniom można nadać priorytet przy wprowadzaniu strategii zwiększenia sprzedaży w sklepie. Warto również określić kluczowy wskaźnik efektywności –KPI dla pomiaru prowadzonych działań marketingowych.
W przypadku strategii zwiększenia zysków ze sprzedaży można wykorzystać zestawienie współczynnika konwersji zakupów i miesięcznego przychodu firmy. Natomiast przy wprowadzaniu działań marketingowych zastosować proponowane działania i systematycznie poszerzać zakres działań.
Proponowane działania marketingowe:
publikacja artykułów sponsorowanych, relinkowanie przez WhitePress, Linkhouse
prowadzenie bloga firmowego
Reklama Google AdWords
Reklama Facebook Ads
umieszczanie oferty na portalach branżowych, bibliotekach 3D np. archiup.com
dodanie oferty produktowej na Allegro
umieszczenie produktu w porównywarkach ceneo, radar.wp.pl, skąpiec
*Relinkowanie to pozyskiwanie linków konkurencji. Przykładowe rezultaty z narzędzia do pozyskiwania linków Linkhouse.
Przykład możliwości relinkowania do konkurencji.
W przypadku posiadania dodatkowych domen. Można zbudować na nich zaplecze w celu lepszego pozycjonowania sklepu, a także rozbudowania kanałów dotarcia do klientów z rynku uniwersalnego.
Posiadane domeny branżowe:
domena-x.pl
domena-y.pl
Na działania marketingowe z wykorzystaniem powyższych domen, można ustalić dodatkowy budżet lub wydzielić część budżetu przeznaczonego na artykuły tematyczne dla bloga firmowego.
Proponowane działania marketingowe:
publikacja artykułów tematycznych
utworzenie profili w mediach społecznościowych
W obecnym planie nie ma większej potrzeby ustalania dodatkowych działań marketingowych, ponieważ zaplecze stanowiłoby dodatkowy kanał pozyskiwania klientów uniwersalnych oraz drugiej grupy docelowej.
Procedury kontrolne i aktualizacyjne
Do pomiaru stopnia realizacji strategii marketingowej, można wykorzystać cele w Google Analyticsi narzędzie Google Tag Manager.
Kontrola działań marketingowych będzie odbywać się przez obserwację stopnia realizacji celów w Google Analitycs. Natomiast kluczowy wskaźnik efektywności (KPI) będzie porównywany w specjalnie przygotowanej tabeli Excel.
Raporty dotyczące konwersji celów w Google Analytics będą generowane na początku każdego miesiąca, a współczynnik KPI uzupełniany w tabeli programu Excel.
Plrzykładowy plan marketingowy został przygotowany na rok. Wprowadzanie ewentualnych korekt będzie możliwe po dokładnej analizie danych i omówieniu działań z zarządem.
➡️Budżet
Budżet na działania marketingowe, może być ustalany na podstawie historycznych danych z przychodów, prognozowanych przychodów rocznych, analizy budżetu konkurencji lub przeznaczeniu możliwie największych środków na reklamę.
Ustalenie budżetu na podstawie historycznych przychodów
W tym przypadku środki na reklamę obliczone zostały na podstawie historycznej wartości sprzedaży sklepu. Im mniejszy jest obrót, tym więcej powinniśmy wydać procentowo na działania marketingowe. W zależności od branży średnie szacowane wydatki na marketing wynoszą między 2 a 10% wartości sprzedaży.
Średnia wartość sprzedaży w miesiącu wynosi 100 000 tysięcy złotych miesięcznie. W związku z tym, budżet na działania marketingowe powinien znajdować się w granicach od 2000 do 10000 złotych miesięcznie.
W przypadku jeśli komunikacja marketingowa jest głównym kanałem pozyskiwania klientów, inwestycje mogą sięgać nawet 25%.
Wartość sprzedaży – ostatnie 12 miesięcy
Lp.
Data
Wizyty
Procent zamówień
Przychód
1
09-2018
8973
0.25 %
55 730,50 zł
2
10-2018
40515
0.11 %
136 273,30 zł
3
11-2018
58771
0.14 %
198 141,50 zł
4
12-2018
41622
0.04 %
56 307,43 zł
5
01-2019
43961
0.11 %
105 116,21 zł
6
02-2019
42111
0.04 %
35 085,92 zł
7
03-2019
44252
0.06 %
79 819,76 zł
8
04-2019
41868
0.06 %
60 526,51 zł
9
05-2019
38781
0.07 %
70 503,82 zł
10
06-2019
47855
0.08 %
93 842,74 zł
11
07-2019
56943
0.05 %
69 685,00 zł
12
08-2019
61892
0.04 %
68 661,31 zł
13
09-2019
34323
0.05 %
62 072,27 zł
Razem
561867
—
1 090 766,27 zł
Średnia
46822
0.08 %
100 423,47 zł
Punktem wyjścia przy ustalaniu budżetu na działania marketingowe powinno być określenie czy firma chce utrzymać bieżącą pozycję na rynku czy budować pozycję swojej marki.
Podczas ustalania budżetu marketingowego, należy wziąć pod uwagę organiczny wzrost firmy, który jest efektem funkcjonowania firmy na rynku od pewnego czasu.
Pomocne pytania przy ustalaniu budżetu na działania marketingowe:
Jak silna jest konkurencja i jak bardzo agresywny stosują marketing?
Na jakim poziomie aktualnie znajduje się marka w stosunku do konkurencji?
Jaka jest grupa docelowa i lojalność obecnych klientów?
Jaka jest wysokość budżetu, aby zarząd czuł się komfortowo?
Jaki jest główny cel strategiczny firmy?
Po dokonaniu odpowiedzi na powyższe pytania lub braku odpowiedzi, na niektóre z nich warto wykonać analizę poszczególnych składowych tzn. dobrać konkurencję, ustalić główny cel strategiczny, porównać działania marketingowe konkurencji, ustalić aktualną pozycję firmy na rynku.
Podział budżetu marketingowego
Przy realizacji działań marketingowych budżet został podzielony w stosunku 60/30/10. Podział budżetu marketingowego został zaczerpnięty od analityka Jaya Conrada Levinsona, pomysłodawcy tzw. marketingu partyzanckiego.
Lp.
Grupa klientów
Działanie
Medium
Rozkład procentowy
Procent całości
Uśredniona kwota
1
Grupa III
Reklamy w wyszukiwarce, banery, remarketing
Google
80%
60%
2 200 zł
2
Grupa III
Promowanie postów w trakcie akcji promocyjnych
Facebook
20%
500 zł
3
Grupa II
Artykuły tematyczne
Blog firmowy
60%
30%
800 zł
4
Grupa II
Artykuły sponsorowane, relinkowanie
Portale branżowe
30%
500 zł
5
Grupa II
Opisy kategorii i produktów
Strona www
10%
350 zł
6
Grupa I
Promowanie produktów
Allegro
60%
10%
250 zł
7
Grupa I
Promowanie produktów
Favi
30%
200 zł
8
Grupa I
Promowanie produktów
Ceneo
10%
150 zł
Suma:
5 000 zł
* Wycena obliczona na podstawie średniej wartości 5% przychodów
Grupa I: 10% budżetu na działania skierowane do największej grupy klientów, którzy mogą odwiedzić sklep internetowy. Kanałem dotarcia do klientów będą platformy sprzedażowe i porównywarki produktów.
Grupa II: 30% budżetuna działania skierowane na drugi rynek docelowy, klienci D2C/B2B wstępnie zainteresowani ofertą marki np. odwiedzający stronę WWW. Kanałem dotarcia do klientów będą portale branżowe, biblioteki 3D, artykuły sponsorowane, blog firmowy, relinkowanie.
Grupa II: 60% budżetuskierowany na trzeci, najmniejszy rynek, który składa się z klientów korzystających z usług firmy i dokonujących zakupu w sklepie. Kanałem dotarcia do klientów z trzeciego rynku będą reklamy Google AdWords, Facebook Ads.
➡️Alternatywna strategia marketingowa
Po dokonaniu analizy SWOT i rzetelnej ocenie szans i możliwości, można dojść do zupełnie innego wniosku w kontekście głównego celu strategicznego, niż wcześniej.
Główny cel strategiczny nie może być podyktowany emocjami, a ostateczna decyzja powinna być wynikiem obiektywizmu w kwestii skutecznych działań marketingowych.
Jeżeli skupiamy się na realizacji niewłaściwego celu strategicznego, wózek na którym jedziemy, może się szybko przewrócić. W ten sposób, może to doprowadzić do sytuacji kiedy firma osiąga ustalone przychody czy rozpoznawalność, jednak po pewnym czasie zaczyna jej brakować innowacyjności produktów lub pozytywnej opinii klientów.
Aby ocenić możliwości sprzedażowe firmy, należy wziąć pod uwagę rzeczywistą bazę klientów i zasięg marki. Udział w rynku sklepu internetowego, może być oceniony na podstawie generowanego ruchu w witrynie, zestawieniu sprzedaży do całkowitej wartości rynku lub widoczności sklepu w internecie.
Określenie działań marketingowych w tym przypadku wiązałoby się ze szczegółową analizą konkurencji pod kątem reklam w Google AdWords, obecności w porównywarkach, platformach sprzedażowych, rozpoznawalności marki (portale branżowe, social media), ruchu oraz standardowych działań marketingowych.
Tutaj wykorzystanie dodatkowych domen, byłoby uzasadnione przy ustaleniu dodatkowego celu strategicznego w postaci zwiększenia udziałów w rynku, ponieważ konkurencja w tych obszarach jest słabsza i dodatkowe kanały mogłoby stanowić kolejne medium dla realizacji celu strategicznego, jakim byłoby zwiększenie udziałów w rynku. W ten sposób realizacja celu sprzedażowego, mogłaby być bardziej skuteczna.
70 Komentarze
Przydatna, skondensowana wiedza w krótkim artykule.
Pozdrawiam