Nie tylko opieka – Czym zajmuje się opiekun osób starszych?

Wiele osób, nawet dość bliskich tej branży, nie do końca rozumie, czym zajmuje się opiekun osób starszych w Niemczech. Warto to sobie wyjaśnić, ponieważ ten zawód ma naprawdę olbrzymi wpływ na to, jak czują się pacjenci, jaka jest faktyczna jakość ich życia, a często też na to, jak na pewne wydarzenia reagują najbliżsi podopiecznych.

Dowiedz się na czym polega praca opiekuna osób starszych i przekonaj się czy to praca dla Ciebie.

Opiekunka to nie pomoc domowa

Pierwszym zastrzeżeniem, które w tym miejscu trzeba wprowadzić, jest wyraźne oddzielenie obowiązków opiekunki i pomocy domowej. Owszem, zdarza się, że opiekunka bierze na swoje barki pewne dodatkowe obowiązki, jednak nie to jest jej podstawowym zadaniem.

Osoby, które wyjeżdżają do pracy z dobrymi agencjami, na przykład medipe.pl stanowią przede wszystkim wsparcie dla rodziny i zapewniają podstawową opiekę nad chorym w warunkach domowych.

Opiekun osoby starszej w Niemczech to osoba mająca wiedzę na temat typowych chorób wieku podeszłego, umiejąca reagować w sytuacjach kryzysowych czy zbierać podstawowe informacje przydatne w diagnostyce medycznej.

Ktoś taki stanowi niejako przedłużenie systemu opieki zdrowotnej, zabezpieczając elementarne potrzeby pacjenta.

Opiekować się, to wyrażać troskę

Opieka nad osobami starszymi to więcej niż wsparcie w chorobie. Dla wielu osób starszych opiekunka staje się niemal członkiem rodziny, kimś, kto pomaga nie tylko w radzeniu sobie z chorobą, ale też wspiera w codziennych obowiązkach.

Opiekun osób starszych, musi wykazać się empatią, aby zabezpieczyć także potrzeby psychiczne swojego podopiecznego – potrzebę bezpieczeństwa, potrzebę rozmowy i współpracy.

Osoby starsze często mają trudności z zaakceptowaniem swojego stanu, rodziny podobnie. W takiej sytuacji często to właśnie opiekunowie i opiekunki tłumaczą prostym językiem, na czym polega choroba, jakie niesie ze sobą ograniczenia, jakie ma konsekwencje i jak można prostymi sposobami ułatwiać funkcjonowanie osoby starszej z demencją, cukrzycą czy odleżynach.

Prawie służba medyczna

Choć opiekunowie osób starszych formalnie nie są częścią systemu opieki zdrowotnej, to w praktyce działają na jego obrzeżach. To oni często wiedzą najwięcej o stanie zdrowia swoich podopiecznych, to oni są w stanie pomóc pielęgniarkom i lekarzom w prawidłowym wywiadzie na temat pacjenta, a w krytycznych sytuacjach to właśnie opiekunki pracujące w domach starszych Niemców kontaktują się ze służbami ratunkowymi.

Można więc powiedzieć, że działają tam, gdzie służba zdrowia z różnych powodów nie może zadziałać w pełnym zakresie. Opiekunowie to osoby o olbrzymiej wiedzy, imponującym doświadczeniu i ponadprzeciętnych umiejętnościach. Ich ciężka praca przekłada się na poprawę jakości życia pacjenta i komfort najbliższych, którzy wiedzą, że członek ich rodziny ma zapewnioną opiekę najlepszą z możliwych.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *