Praca dodatkowa: Jaka najlepsza? 22 pomysły na pracę dodatkową

Poszukiwanie dodatkowego źródła dochodu to dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu. Praca dodatkowa najczęściej kojarzona jest z pracą w weekendy lub w sezonie. Jest to dobre rozwiązanie dla młodych mam oraz studentów, którzy chcą pogodzić dodatkowy dochód z nauką i czasem wolnym. Praca dodatkowa jest często poruszanym tematem wśród osób starszych oraz uczniów szkół średnich. Zatem, gdzie szukać pracy dodatkowej? Jaka praca dodatkowa jest najlepsza? Zobacz 22 pomysły na pracę dodatkową.

Spis treści:

1. Praca dodatkowa w domu

 1. Copywriting
 2. Tłumaczenia
 3. Wyszukiwanie informacji
 4. Projektowanie stron internetowych
 5. Wypełnianie płatnych ankiet
 6. Korepetycje
 7. Rekruter mobilny
 8. Prowadzenie sklepu internetowego
 9. Prowadzenie bloga
 10. Obsługa social media
 11. Call center
 12. Wirtualny asystent
 13. Moderator forum

2. Praca dodatkowa na weekendy

  1. Opiekunka do dziecka
  2. Opiekun osób starszych
  3. Fotografia i obróbka graficzna
  4. Hostessa
  5. Kelner lub Barman
  6. Sprzątanie
  7. Wykładanie towaru
  8. Roznoszenie ulotek
  9. Kierowca
  10. Opieka nad zwierzętami

3. Praca dodatkowa wady i zalety

Praca dodatkowa w domu

Istnieje wiele możliwości pracy dodatkowej w domu. Jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, możemy uzyskać naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Pracę dodatkową możemy wykonywać w weekendy lub po południu. Oto lista prac, które możemy wykonywać w domu:

Copywriting

Praca jako copywriter to jedna z możliwości uzyskiwania dodatkowego źródła dochodu. W ten sposób możemy pracować praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Istnieje wiele stron internetowych, na których możemy znaleźć zlecenia dla Copywriterów.

Mogą to być teksty reklamowe, artykuły, opisy kategorii, slangi reklamowe, wpisy na blogi oraz artykuły specjalistyczne. Najczęstszą formą wynagrodzenia za pracę jest kwota za określoną liczbę znaków ze spacjami. Jak podaje seocopywriter.com.pl, stawki są bardzo zróżnicowane. Środkowe widełki cenowe za tekst z 1000 zzs to kwota od 10-20 zł netto.

Jeżeli poszukujesz dodatkowej pracy jako copywriter, masz lekkie pióro i odrobinę chęci do pracy, możesz przeglądać oferty pracy dla copywritera lub zarejestrować się na takich portalach jak goodcontent.pl, useme.eu czy gieldatekstow.pl.

Tłumaczenia

Inną formą pracy dodatkowej są tłumaczenia tekstów. Jeżeli posługujemy się językiem obcym, możemy śmiało zająć się tłumaczeniem treści na inne języki. Zlecenia dla tłumaczy to często pisanie artykułów, tłumaczenia stron www, opisów kategorii na stronach, książek czy redagowanie tekstów.

Jeżeli znasz mniej popularne języki takie jak, język niderlandzki, norweski lub japoński, to możesz liczyć na naprawdę wysokie stawki. Średnie zarobki tłumacza plasują się na poziomie 2600 zł netto miesięcznie. Zlecenia na tego typu usługi, można znaleźć na portalach takich jak oferia.pl czy useme.eu.

Wyszukiwanie informacji

Ta forma dodatkowego źródła dochodu jest jedną z najbardziej przyjaznych prac dodatkowych. W tym przypadku, możemy zająć się wyszukiwaniem różnego rodzaju informacji dla portali o gwiazdach, wydarzeniach na świecie, nowych trendach czy serwisach opiniotwórczych.

Zlecenia na wyszukiwanie informacji w internecie, możemy znaleźć na takich stronach jak gumtree.pl czy freelancernia.pl. Wyszukiwanie informacji w internecie to różnego rodzaju prace związane ze zbieraniem danych i tworzeniem analiz. Wyszukiwanie informacji na zlecenie to praca dodatkowa, w której otrzymujemy wynagrodzenie za wykonanie określonej czynności np. stworzenie bazy firm gastronomicznych.

Projektowanie stron internetowych

Jeżeli posiadasz umiejętność obsługi popularnych CMS jak np. WordPress czy Drupal, to możesz zająć się projektowaniem i/lub konfiguracją stron www. W internecie znajdziesz wiele ofert pracy dotyczących stworzenia strony internetowej, bloga, wizytówki lub sklepu internetowego.

Posiadanie odpowiednich umiejętności jest tutaj wymagane. Najczęściej możemy spotkać się ze zleceniami dla osób ze znajomością CMS WordPress, Drupal czy Joomla. Sklepy natomiast możemy tworzyć na skrypcie WooCommerce lub za pomocą PrestaShop.

Jeżeli posiadamy większe umiejętności, możemy szukać pracy w it , gdzie znajdziemy oferty dla bardziej zaawansowanych np. ze znajomością języków programowania takich jak: C#, JavaScript czy .NET.

Praca dodatkowa w tej branży jest bardzo popularna, a zapotrzebowanie na programistów i informatyków stale wzrasta. Oferty pracy możemy znaleźć praktycznie wszędzie ze względu na rosnącą informatyzację społeczeństwa i ogromne zapotrzebowanie rynku. Pracę w IT, możemy znaleźć ogłaszając się na takich portalach jak Linkedin.

Wypełnianie płatnych ankiet

Jest to bardzo popularna forma uzyskiwania dodatkowego dochodu. Praca przy wypełnianiu płatnych ankiet polega na wyrażaniu swojej opinii w internecie, ocenie produktów, uczestnictwie w sondażach oraz walidacji działań marketingowych firm współpracujących.

Zarobki przy wypełnianiu ankiet nie są zbyt wysokie. Najczęściej możemy zarobić około kilkaset złotych miesięcznie po warunkiem, że zarejestrujemy się w kilku programach jednocześnie. Praca tego typu nie wymaga zbyt wiele czasu i może być wykonywana wszędzie. Ograniczenia wiekowe zaczynają się od 15 lat wzwyż.

Jeżeli chcemy zająć się wypełnianiem płatnych ankiet, można zarejestrować się na takich portalach jak toluna.com, opinie.pl czy myiyo.com.

Korepetycje

Udzielanie korepetycji to zajęcie dla osób, które lubią się uczyć i dzielić swoją wiedzą z innymi. Najczęściej udzielane korepetycje są z matematyki, języka polskiego lub angielskiego. Jeżeli szukamy pracy w tej dziedzinie, warto przejrzeć ogłoszenia o pracę w grupach tematycznych np. “Korepetycje online do matury” lub “Korepetycje – Kraków” na portalach społecznościowych takich jak Facebook.

Udzielanie korepetycji z języka angielskiego, to zarobek około 30 zł netto za godzinę pracy. Jeżeli poszukujesz pracy dodatkowej jako korepetytor, możesz ogłosić się również na specjalnych serwisach dla korepetytorów jak np. e-korepetycje.net lub korepetycje.edu.pl.

Rekruter mobilny

Praca dodatkowa jako rekruter mobilny to co raz częściej spotykana forma zatrudnienia. Rekruterzy zewnętrzni otrzymują do realizacji projekt polegający na pozyskaniu odpowiedniej liczby klientów, zdobyciu informacji lub pozyskaniu kandydatów do pracy.

Ten pracy dodatkowej przeznaczony jest dla osób, które są są otwarte i lubią kontakt z ludźmi. Rekruter może zajmować się pozyskiwaniem kandydatów do pracy, firm współpracujących lub sprzedażą usług. Oferty pracy w HR, możemy znaleźć na popularnych portalach internetowych lub w wyszukiwarce Google.

Najczęściej przyjmowaną formą wynagrodzenia jest wynagrodzenie za efekt. Zarobki są bardzo zróżnicowane i wahają się w granicach od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych netto od zlecenia.

Prowadzenie sklepu internetowego

Obsługa aukcji na Allegro czy Portalu OLX to również praca. W sieci znajdziemy oferty pracy na tego typu stanowiska. Dodatkowym atutem przy wyborze odpowiedniego kandydata, jest umiejętność prowadzenia kampanii reklamowych w Google AdWords czy Facebook Ads. Posiadanie tego typu umiejętności jest pożądane, szczególnie ze względu na rosnącą popularność marketingu internetowego.

Oferty pracy zdalnej, możemy szukać na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Linkedin, a także portalach pracy typu Indeed czy  pracuj.pl. Przy prowadzeniu sklepu internetowego, często możemy spotkać się z jednoczesną obsługą stanów magazynowych.

Wynagrodzenie za pracę najczęściej jest stałe i wynosi średnio 2000 zł netto miesięcznie plus premia za wyniki w sprzedaży.

Prowadzenie bloga

Własna strona internetowa to dobry sposób na prace dodatkową. To dobre rozwiązanie na uzyskiwanie dodatkowego dochodu dla osób, które mają coś do zaoferowania i lubią dzielić się swoją pasją. Prowadzenie bloga o tematyce lifestyle, moda, finanse czy psychologia to inwestycja w przyszłość.

Możliwości zarabiania blogu jest wiele. Strona internetowa, może utrzymywać się z wyświetlania reklam, publikowania artykułów sponsorowanych czy sprzedaży własnych produktów lub innych firm. Niektórzy blogerzy utrzymują się z zarabiania na programach partnerskich oraz współpracy z większymi markami. Z czasem praca dodatkowa jako bloger, może przekształcić się w pracę na pełen etat.

Zarobki blogerów według ankiety przeprowadzonej przez portal whitepress.pl, kształtują się na poziomie od 100-500 zł miesięcznie – 23,5% ankietowanych oraz między 1000 a 9000 zł miesięcznie – 21,3% osób. Blogi najczęściej zaczynają zarabiać po około roku od rozpoczęcia działalności. Wśród wskazówek dla początkujących blogerów, możemy znaleźć: skupienie się na tworzeniu wartościowych treści, systematyczność i cierpliwość.

Obsługa social media

Polega na rozwijaniu i prowadzeniu profili na Facebook’u, Instagramie, kont na Linkedin oraz innych portalach społecznościowych. Wymagane w tego typu pracy kwalifikacje to szczególnie dobre umiejętności posługiwania się narzędziami do reklamy. Dodatkowym atutem na pewno będzie umiejętność obróbki graficznej.

Praca dodatkowa przy obsłudze profili firmowych to połączenie umiejętności Copywritera, Grafika komputerowego i Specjalisty od marketingu. Tego typu hybryda to efekt standaryzacji i zapotrzebowania rynku na nowe kanały sprzedaży produktów oraz usług, a także potrzeby lepszego kontaktu z klientem.

Call center

Obsługa telefoniczna klienta. Tworzenie baz danych i sprzedaż usług przez telefon to świetne rozwiązanie dla osób, które nie boją się sięgać za słuchawkę. Praca w Call Center wyróżnia się na dwa rodzaje: Call Center oraz Contact Center. Praca w Contact Center to tzw. telesprzedaż, natomiast Call Center to telefoniczna obsługa klienta.

Praca w Call Center oferuje elastyczny grafik oraz dodatkowe premie za wyniki w sprzedaży. Dodatkowo umiejętności nabyte w pracy “na słuchawce” przydają się w dalszym rozwoju kariery zawodowej. Mediana wynagrodzenia pracy w Call Center to 2100 zł netto. Oferty pracy w Call Center, możesz znaleźć na popularnych portalach z pracą.

Wirtualny asystent

Praca dodatkowa jako wirtualny asystent to doskonałe zajęcie dla osób, które posiadają solidne podstawy obsługi komputera. Wirtualny asystent zajmuje się różnego rodzaju pracami biurowymi, przekazuje korespondencję do siedziby firmy, odbiera połączenia przychodzące oraz utrzymuje kontakt z klientami.

Zakres obowiązków wirtualnego asystenta, może być znacznie rozszerzony, ponieważ może zajmować się również redagowaniem tekstów, prowadzeniem działań marketingowych firmy czy obsługą mediów społecznościowych. Oferty pracy dla Wirtualnego asystenta, można znaleźć na portalach dla freelancerów takich jak useme.eu.

Zobacz też sposoby gdzie szukać pracy.

Jeśli znasz podstawy SEO, możesz pracować jako asystent specjalisty. Na tym stanowisku będziesz zajmować się edycją treści, copywritingiem SEO, monitorowaniem słów kluczowych czy optymalizacją meta tagów. Praca dla asystenta SEO może być dodatkowa, wykonywana zdalnie lub w pełnym wymiarze godzin.

Moderator forum

Kolejną formą pracy dodatkowej, którą możesz wykonywać z domu to moderowanie forum internetowego. Praca może polegać na obsłudze profili firmowych lub fanpage’y. Jest to praca dodatkowa, którą można znaleźć np. w agencji marketingowej lub bezpośrednio pod ogłaszającą się firmą.

Twoja praca będzie polegać na pisaniu i/lub moderowaniu komentarzy. Możesz też pozyskiwać linki z for dla wybranej strony internetowej oraz odpowiadać na komentarze odwiedzających. Jako specjalista zajmujący się pisaniem komentarzy, możesz pracować jako moderator forum, występować jako ekspert lub przedstawiciel danej firmy.

Oferty pracy na to stanowisko, możesz znaleźć na serwisach ogłoszeniowych typu gumtree lub wpisując w wyszukiwarce Google “praca zdalna moderator forum” lub “praca dodatkowa moderator”, “moderator social media”, “moderator facebook praca”.

 

praca dodatkowa jaka jest najlepsza

Praca dodatkowa na weekendy

Dodatkowe zajęcie w weekendy to nie tylko praca w domu, ale również poza nim. Pracować możemy u klienta, w restauracjach i lokalach, a także w magazynach czy na świeżym powietrzu. Są to zajęcia, które wymagają więcej wysiłku, ale też wydają się być z punktu widzenia pracownika bardziej stabilne i dochodowe.

Opiekunka do dziecka

To zajęcie głównie dla kobiet. Zawód znany praktycznie od zawsze. Praca dodatkowa, która jest świetnym rozwiązaniem dla mam przebywających na urlopie wychowawczym. Jest to również ciekawa praca dla studentów.

Z uwagi na zmieniające się trendy w społeczeństwie, zapotrzebowanie na nianie stale rośnie. W tym zawodzie wymagane jednak jest zamiłowanie do dzieci i odpowiednie podejście. Zwykle nie są wymagane żadne kwalifikacje, a praca może być wykonywana w różnym czasie.

Jeżeli poszukujesz ofert pracy jako opiekunka do dziecka, możesz znaleźć je na lokalnych portalach z ogłoszeniami lub na specjalnych serwisach z ogłoszeniami jak: niania.pl.

Opiekun osób starszych

Jest to praca dodatkowa zarówno na weekendy, jak i na stałe. W internecie możemy znaleźć wiele ofert pracy  w tym zawodzie. Jeżeli odpowiada nam towarzystwo osób starszych, jesteśmy chętni do pomocy i z łatwością nawiązujemy kontakty, ta praca powinna być dla nas satysfakcjonująca.

Najczęściej spotkamy się z prośbą umycia okien, sprzątania, pomocy w zrobieniu zakupów oraz innych czynności domowych. Osoby starsze i samotne, często poszukują kogoś dla dotrzymania towarzystwa. Oferty pracy dla opiekunów znajdziemy na popularnych portalach pracy i serwisach społecznościowych.

Fotografia i obróbka graficzna

Jest to praca dla osób ze znajomością programów graficznych takich jak Photoshop czy Corel Draw. Oferty pracy dla fotografów, możemy znaleźć na takich portalach jak OLX, Indeed czy oferia.pl. Praca dodatkowa jako fotograf to między innymi, wykonywanie zdjęć różnych obiektów, fotografowanie imprez, praca jako fotograf ślubny czy edytor zdjęć.

Zarobki fotografa uzależnione są od rodzaju zlecenia. Niemniej jednak, jest to dochodowe zajęcie, które możemy przekształcić w pracę na pełen etat. Jeżeli zajmujemy się fotografią, warto skupić się na budowaniu swojego portfolio i ogłaszać się w internecie. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest stałe i nie występuje tutaj sezonowość.

Hostessa

To zajęcie głównie dla kobiet, aczkolwiek pojawiają się oferty pracy dla panów. Praca Hostessy polega na promowaniu produktów danej marki, prezentacjach, przeprowadzaniu degustacji lub rozdawaniu materiałów promocyjnych. Hostessa zajmuje się również odpowiadaniem na pytania klientów oraz zachęcaniem do dokonania zakupu.

Praca dodatkowa jako host lub hostessa to dobre źródło dodatkowego dochodu. Zarobki w tej branży zaczynają się od 16 zł brutto na godzinę i mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych za godzinę pracy. Jeżeli szukasz możliwości pracy jako hostessa, możesz zgłosić się bezpośrednio do agencji lub zarejestrować się jako hostessa na serwisie strefa-hostess.pl.

Kelner lub Barman

To bardzo popularna praca wśród studentów oraz młodych osób. Oprócz stałego wynagrodzenia otrzymujemy również napiwki. Zarobki kelnera według portalu newsweek to średnio 15 zł netto za godzinę pracy. Jest to zajęcie dla osób, które lubią kontakt z ludźmi i nie boją się nowych wyzwań. Często jest to praca wieczorami i przy dużym natężeniu hałasu.

Jeżeli szukasz pracy w tym zawodzie, skup się na ofertach pracy w gastronomii oraz zadbaj o wyrobienie książeczki sanepidowskiej. Portale takie jak Indeed, OLX czy pracuj.pl oraz portale społecznościowe, w szczególności grupy na Facebook’u, to dobre miejsce na poszukiwanie pracy jako Kelnerka lub Barman.

Sprzątanie

Praca dodatkowa przy sprzątaniu biurowców to bardzo popularna forma dodatkowego zarobku. Jako osoba sprzątająca, możemy zajmować się myciem podłóg, ścieraniem kurzy, odkurzaniem czy wyrzucaniem śmieci. Praca przy sprzątaniu to nie tylko praca w biurowcach, ale również sprzątanie domów.

Na portalach społecznościowych takich jak Facebook, znajdziemy oferty pracy jako pomoc domowa lub pani domu. Możemy również rozejrzeć się za ogłoszeniami na portalach lokalnych lub zarejestrować się na specjalnych serwisach takich jak pozamiatane.pl.

Zarobki przy sprzątaniu to około 28 złotych netto za godzinę pracy. Czas pracy jest elastyczny. Jest to praca, którą można wykonywać popołudniami, a sprzątanie biur zajmuje przeciętnie cztery godziny.

Wykładanie towaru

Inwentaryzacja to praca dodatkowa dla studentów oraz osób, które chcą dorobić do domowego budżetu. Zwykle stawki wahają się w granicach 14-16 zł brutto za godzinę. Praca polega na wykładaniu towaru na półki lub liczeniu stanów magazynowych.

Praca na inwentaryzacji czasem wymaga aktualnej książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Ofert pracy dodatkowej przy wykładaniu towaru znajdziemy na stronach agencji pracy tymczasowej oraz grupach związanych z pracą na portalach społecznościowych.

Roznoszenie ulotek

Praca dodatkowa przy roznoszeniu ulotek to popularna forma dodatkowego źródła dochodu wśród uczniów i studentów. Polega na roznoszeniu materiałów promocyjnych do rąk klientów, wrzucaniu ulotek do skrzynek w domach lub na blokowiskach. Praca przy roznoszeniu ulotek to także naklejanie plakatów na słupy reklamowe oraz wkładanie ulotek za wycieraczki.

Oferty pracy przy roznoszeniu ulotek, możemy znaleźć w wyszukiwarce Google lub zgłosić się bezpośrednio do agencji reklamowej. Praca przy roznoszeniu ulotek, często pojawia się również na lokalnych portalach z ogłoszeniami.

Kierowca

Praca dodatkowa jako kierowca to świetny pomysł dla uczniów szkół średnich i studentów. Najczęściej wybieranym zawodem jest dostawca pizzy. Stawka godzinowa, napiwki oraz możliwość pracy w weekendy, czyni tę pracę jedną z najpopularniejszych wśród młodych osób.

Jeżeli szukasz ofert pracy jako kierowca, możesz znaleźć je na lokalnych portalach z ogłoszeniami. Warto również zajrzeć na Facebook’owe grupy związane z pracą. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to 12-13 zł brutto za godzinę pracy plus możliwość otrzymywania napiwków.

Opieka nad zwierzętami

Jest to forma dodatkowego zajęcia przeznaczona dla każdego. Tzw. Petsitting to zyskujący na popularności rodzaj opieki nad zwierzętami. Właściciele, którzy tymczasowo nie mają możliwości opieki nad zwierzęciem, mogą wynająć do tego specjalną osobę.

Kwota jaką możemy otrzymać za opiekę nad zwierzęciem zależna jest od jego warunków pobytu, masy ciała i gatunku zwierzęcia (np. kot, pies, jaszczurka) . Przykładowo cena za opiekę nad małym psem to około 25 złotych netto za dobę. Oferty pracy do opieki nad zwierzętami, możemy znaleźć na specjalnych portalach takich jak np. opiekazwierzat.pl lub opiekanadzwierzetami.com

Praca dodatkowa wady i zalety

Możliwość pracy dodatkowej istnieje przez cały rok. Niemniej jednak, w sieci możemy znaleźć również oferty pracy tymczasowej. Dodatkowe źródło dochodu to idealne rozwiązanie, aby zaspokoić bieżące potrzeby lub zdobyć doświadczenie zawodowe. Zatem, czy praca dodatkowa się opłaca? Zobacz wady i zalety pracy dodatkowej.

Zalety

Jedną z zalet pracy dodatkowej jest możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, a przy tym uzyskania dodatkowego źródła dochodu. Nabycie nowych umiejętności w pracy dorywczej to nie tylko wartość, którą możemy wpisać w CV, ale również pozytywny wskaźnik naszej aktywności zawodowej.

Praca dodatkowa oferuje również, możliwość połączenia pracy z urlopem wychowawczym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kobiety zajmujące się dziećmi mogą uzyskiwać dodatkowe przychody.

Dodatkowe zajęcie w postaci pracy dorywczej pozwala na prowadzenie dotychczasowego typu życia. Pracę można wykonywać w dogodnych dla siebie godzinach i wywiązywać się z codziennych obowiązków. Wszystko za sprawą tego, że nie wiąże nas typowa umowa o pracę na czas nieokreślony.

Praca dodatkowa pozwala nam pracować w niepełnym wymiarze godzin, popołudniami lub weekendy. Praca dodatkowa jest na tyle elastyczna, że może zabezpieczyć nas w przypadku niespodziewanego zwolnienia lub umożliwić swobodne przeniesienie się na pracę w domu.

Wady

Praca dodatkowa, może wiązać się również z pewnym ryzykiem. Poszukiwanie ofert pracy przez internet, naraża nas na znalezienie nieuczciwego pracodawcy. Warto więc przed rozpoczęciem pracy dodatkowej sprawdzić opinie o firmie, w której planujemy podjąć zatrudnienie.

Wynagrodzenie w pracy dodatkowej jest różne. Najczęściej ze względu na mały wymiar poświęcanego czasu, wypłaty mogą być niskie. Warto rozglądać się za ofertami pracy, które są miarodajne i posiadają jasno określone warunki zatrudnienia.

Autor: Aleksander Jasinowski

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *