Rozmowa kwalifikacyjna: Przydatne wskazówki i porady

Rozmowa kwalifikacyjna może być bardzo stresującym wydarzeniem, dlatego warto się do niej dobrze przygotować. Pozwoli to na ograniczenie odczuwanego stresu i zwiększy prawdopodobieństwo otrzymania pracy. Oto najważniejsze porady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej dla osób, które czeka rozmowa o pracę.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pierwszym krokiem do udanej rozmowy  kwalifikacyjnej jest wcześniejsze przygotowanie się do niej. Podstawową kwestią jest wyszukanie wszystkich możliwych informacji o danym przedsiębiorstwie, takich jak branża i profil działalności, rodzaje oferowanych produktów i usług, umiejscowienie oddziałów i zakładów produkcyjnych.

Brak podstawowych informacji na temat firmy, może wpłynąć niekorzystnie na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej w przypadku weryfikacji tej wiedzy przez rekrutera. Wystawi to bardzo złe świadectwo kandydatowi i sprawi, że będzie wyglądał, jak osoba nieprofesjonalna, która nie zadała sobie nawet minimalnego trudu, aby przygotować się do rozmowy o pracę. Uzyskane wiadomości pozwolą też przewidzieć pytania, jakie będą zadawane przez rekruterów i przygotować na nie wyczerpujące odpowiedzi.

przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Informacje, które przydadzą się na rozmowę kwalifikacyjną znajdziemy się na stronie firmowej, w artykułach prasowych, a także na profilach firmy np. w mediach społecznościowych. Jeżeli nazwiska osób przeprowadzających rekrutację są znane, dobrze jest poszukać informacji również o nich, takich jak ich stanowisko i doświadczenie zawodowe, to także umożliwi lepsze przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Na przykład, jeśli obecny będzie inżynier, można spodziewać się dokładnych technicznych pytań.

Na rozmowę kwalifikacyjną należy dotrzeć punktualnie z tego powodu dobrym pomysłem jest dokładnie sprawdzenie, gdzie będzie się ona odbywać i oszacowanie czasu dojazdu na rozmowę. Powinno się w tym celu zaplanować najszybszą trasę dojazdu, wyszukać godziny kursowania komunikacji miejskiej, znaleźć dobre miejsca parkingowe.

Oczywiście warto zaplanować wcześniejsze przybycie i zostawić sobie przynajmniej kilkanaście minut zapasu, znalezienie odpowiedniego pokoju w budynku również może być czasochłonne.

Rozmowa kwalifikacyjna przykład odpowiedniego stroju i zachowania

Ubranie jest wizytówką człowieka, szczególnie nowo poznanego. Dlatego, aby sprawić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej, należy odpowiednio się ubrać. Podstawową zasadą dotyczącą stroju na rozmowę kwalifikacyjną jest jego dostosowanie do stanowiska, którego ta rozmowa dotyczy. Dlatego, jeżeli jest to rozmowa o pracę w banku, urzędzie, korporacji to powinien być to strój biznesowy.

Zobacz: jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną.

W przypadku mężczyzn jest to ciemny garnitur, biała lub niebieska koszula, krawat i buty garniturowe. Z kolei dla kobiet może to być na przykład biała elegancka bluzka lub koszula i ciemna prosta spódnica do kolan, lub za kolana. Buty koniecznie z zakrytymi palcami i piętą oraz na niskim obcasie. W razie wątpliwości należy pamiętać, że lepiej przyjść ubranym zbyt elegancko niż za mało.

Drugą równie ważną sprawą na rozmowie kwalifikacyjnej jest odpowiednie zachowanie, podstawą jest uśmiech i pewność siebie. Właściwym postępowaniem jest wyprostowana postawa podczas wchodzenia do pokoju, następnie głośne i wyraźne przywitanie się i pewny uścisk dłoni. Należy pamiętać o łagodnym wyrazie twarzy, częstym uśmiechaniu się i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z rozmówcami.

Odpowiedzi na pytania powinny być zwięzłe, ale konkretne. Trzeba znaleźć zloty środek pomiędzy laniem wody a zdawkowymi odpowiedziami, które mogą zostać uznane za lekceważące. Mowa ciała powinna wskazywać na spokój i opanowanie, warto powstrzymać się przez nerwowymi zachowaniami, takimi jak przygryzanie warg i niespokojne ruchy dłońmi.

Największe błędy kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej

Do największych błędów, oprócz wymienionych wcześniej nieprzygotowania się, spóźnienia i nieodpowiedniego stroju i zachowania, należy krytykowanie byłego pracodawcy. Niezależnie od tego, czy ta krytyka jest uzasadniona, nie wzbudza to zaufania i stawia w złym świetle osobę krytykującą. Dlatego o byłym miejscu pracy należy mówić dobrze albo wcale, najlepiej skupiając się na nabytych umiejętnościach i doświadczeniach.

Warto pamiętać o wyłączeniu lub wyciszeniu telefonu podczas spotkania, dzwoniący telefon może zostać uznany za brak szacunku. Oczywiście należy również przestrzegać podstaw dobrego wychowania i zachowywać się uprzejmie, nie zerkać podczas rozmowy na zegarek, nie żuć gumy.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi

W celu zwiększenia swoich szans na zdobycie pracy warto zawczasu przygotować odpowiedzi na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Pięć najpopularniejszych pytań na rozmowie o pracę to:

  1. Proszę opowiedzieć coś o sobie. Należy dokonać krótkiej prezentacji samego siebie, nie powtarzając tylko informacji zawartych w CV, ale dodając do nich osobiste doświadczenia. Oczywiście nie powinno się szczegółowo opowiadać o relacjach rodzinnych, natomiast dobrze jest powiedzieć coś więcej o celach i ambicjach życiowych.
  2. Jakie są Pana/Pani mocne strony? Warto wykorzystać wiedzę o firmie zdobytą podczas przygotowań i powiedzieć o zaletach, które przydadzą się podczas wykonywania danej pracy.
  3. Jakie są Pana/Pani słabe strony? Podchwytliwe pytanie, z którego można wybrnąć, mówiąc o wadach, które tak naprawdę są zaletami, na przykład zbytni perfekcjonizm.
  4. Dlaczego chce Pan/Pani tę pracę? Kolejny dobry moment na wykorzystanie wiedzy o firmie i zwrócenie uwagi na interesujące rzeczy, które wykonuje się w danym przedsiębiorstwie.
  5. Dlaczego zrezygnował/a Pan/Pani z poprzedniej pracy? Warto powiedzieć o chęci dalszego rozwoju i nowych wyznaniach. To nie jest miejsce na narzekanie na poprzedniego pracodawcę, co jest bardzo źle widziane.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania, których lepiej unikać

Po wywiadzie z kandydatem przychodzi moment na pytania zadawane przez niego. Zdecydowanie należy skorzystać z tej możliwości nie tylko, aby dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, ale również, aby pokazać swoje zaangażowanie. Dlatego ważne jest by pamiętać, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinny być zadane.

Na rozmowie kwalifikacyjnej lepiej unikać wszystkich pytań, które mogą podać w wątpliwość profesjonalizm i etykę pracy, takich jak pytania o nadgodziny, urlop, możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy. Te wszystkie rzeczy są oczywiście ważne, ale nie koniecznie są dobrym tematem do rozmowy na pierwszym spotkaniu.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *